  • RL0816S-3R6-F
RL0816S-3R6-F
advertisement
Manufacturer No:
RL0816S-3R6-F
HK JDW NO:
740-RL0816S-3R6-F
Datasheet:
RL0816S-3R6-F
Step5Bar-code shipping tag
RL0816S-3R6-F
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    0/ +200ppm/°C
  • Resistance
    3.6Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm