  • RL0805FR-7W0R091L
RL0805FR-7W0R091L
advertisement
Manufacturer No:
RL0805FR-7W0R091L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RL0805FR-7W0R091L
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RL0805FR-7W0R091L
Description:
RL Series, Thick Film, 91mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RL0805FR-7W0R091L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RL
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Resistance
    91mOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm