  • RL0510S-3R6-F
RL0510S-3R6-F
advertisement
Manufacturer No:
RL0510S-3R6-F
Manufacturer:
Susumu
HK JDW NO:
740-RL0510S-3R6-F
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RL0510S-3R6-F
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thin Film, 3.6Ohm, 0.167W 1/6W, ±1%, -55°C~125°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RL0510S-3R6-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RL
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    0/ +200ppm/°C
  • Resistance
    3.6Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.167W 1/6W
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    167mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.167W
  • Height
    457.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.018 0.45mm