  • RKA2SGG055SMTR LFS
RKA2SGG055SMTR LFS
advertisement
Manufacturer No:
RKA2SGG055SMTR LFS
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-RKA2SGG055SMTR LFS
Package:
Datasheet:
Description:
SWITCH TACT 400GF SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RKA2SGG055SMTR LFS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Actuator Material
  • Mfr
    C&K
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    RK
  • Ingress Protection
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Actuator Type
    Flush
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Illumination Voltage (Nominal)
  • Illumination Type, Color
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Operating Force
    400gf
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Outline
    4.50mm x 4.50mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.02A @ 15VDC
  • Switch Travel
    0.20mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    0.55mm