  • RK73H2ETTD2672F
RK73H2ETTD2672F
advertisement
Manufacturer No:
RK73H2ETTD2672F
HK JDW NO:
430-RK73H2ETTD2672F
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
RK73H2ETTD2672F
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 26.7kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 8558
Step5Bar-code shipping tag
RK73H2ETTD2672F
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RK73H
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Wraparound
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    26.7kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    333mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    2.6mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    200V
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm