  • RK73H2ELTD4993F
RK73H2ELTD4993F
advertisement
Manufacturer No:
RK73H2ELTD4993F
HK JDW NO:
430-RK73H2ELTD4993F
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 499kOhm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
RK73H2ELTD4993F
    Select All
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    600μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.6mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    499kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W