  • RK73H1JTTDD6811F
RK73H1JTTDD6811F
advertisement
Manufacturer No:
RK73H1JTTDD6811F
HK JDW NO:
430-RK73H1JTTDD6811F
Package:
Datasheet:
RK73H1JTTDD6811F
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 6.81kOhm, 1%,
Quantity:
In Stock : 10007
Step5Bar-code shipping tag
RK73H1JTTDD6811F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    6.81kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    PRECISION
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 10 INCH
  • Depth
    800μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Working Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    450μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    800μm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%