  • RK73H1JTTDD1242F
RK73H1JTTDD1242F
advertisement
Manufacturer No:
RK73H1JTTDD1242F
HK JDW NO:
430-RK73H1JTTDD1242F
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 12.4kOhm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
RK73H1JTTDD1242F
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    12.4kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    PRECISION
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 10 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Working Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    450μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    800μm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    2.012816mg
  • Tolerance
    1%