  • RK73H1HTTC9R53F
RK73H1HTTC9R53F
advertisement
Manufacturer No:
RK73H1HTTC9R53F
HK JDW NO:
430-RK73H1HTTC9R53F
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H1H (F TOL) Series, Thick Film, 9.53Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
RK73H1HTTC9R53F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    170.097139μg
  • Series
    RK73H1H (F TOL)
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    9.53Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Additional Feature
    PRECISION, STANDARD : MIL-R-55342F
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    50mW
  • Packing Method
    TR, PRESSED PAPER
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    MIL-R-55342F
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Rated Temperature
    70°C