  • RK73H1HTTC2434F
RK73H1HTTC2434F
advertisement
Manufacturer No:
RK73H1HTTC2434F
HK JDW NO:
430-RK73H1HTTC2434F
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 2.43MOhm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
RK73H1HTTC2434F
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    170.097139μg
  • Tolerance
    1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    2.43MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    25V
  • Additional Feature
    PRECISION, STANDARD: MIL-R-55342F
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    50mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Rated Temperature
    70°C