  • RK73H1HTTC1603F
RK73H1HTTC1603F
advertisement
Manufacturer No:
RK73H1HTTC1603F
HK JDW NO:
430-RK73H1HTTC1603F
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 160kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 7590
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RK73H1HTTC1603F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RK73H
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    160kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PRESSED PAPER, 7 INCH
  • Depth
    300μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Height
    280μm
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm