  • RK73B3ALTE2R7J
RK73B3ALTE2R7J
advertisement
Manufacturer No:
RK73B3ALTE2R7J
HK JDW NO:
430-RK73B3ALTE2R7J
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 2.7Ohm, 5%,
Step5Bar-code shipping tag
RK73B3ALTE2R7J
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    2.7Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    6332
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
    2512
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    600μm
  • Length
    6.3mm
  • Width
    3.1mm