  • RK73B2ERTTD1R3J
RK73B2ERTTD1R3J
advertisement
Manufacturer No:
RK73B2ERTTD1R3J
HK JDW NO:
430-RK73B2ERTTD1R3J
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 1.3Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RK73B2ERTTD1R3J
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    RK73-RT
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.102W 3.20mmx2.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.3Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm