  • RK73B2ATTED103J
RK73B2ATTED103J
advertisement
Manufacturer No:
RK73B2ATTED103J
HK JDW NO:
430-RK73B2ATTED103J
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 10kOhm, 5%,
Step5Bar-code shipping tag
RK73B2ATTED103J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    150V
  • HTS Code
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 10 INCH
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    500μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm