  • RK73B1JTTD124G
RK73B1JTTD124G
advertisement
Manufacturer No:
RK73B1JTTD124G
HK JDW NO:
430-RK73B1JTTD124G
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73B Series, Thick Film, 120kOhm, 0.1W 1/10W, ±2%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RK73B1JTTD124G
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RK73B
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    120kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm