  • RK055HDMIPI4MA0
RK055HDMIPI4MA0
advertisement
Manufacturer No:
RK055HDMIPI4MA0
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
17568-RK055HDMIPI4MA0
Package:
Datasheet:
Description:
RK055HDMIPI4MA0
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RK055HDMIPI4MA0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mfr
    NXP USA Inc.
  • Series
  • Interface
    MIPI
  • Display Type
    TFT - Color
  • Viewing Area
    68.04mm W x 120.96mm H
  • Display Mode
    Transmissive
  • Backlight
    LED
  • Touchscreen
    Capacitive
  • Dot Pixels
    1280 x 720
  • Background Color
  • Diagonal Screen Size
    5.5" (139.70mm)
  • Graphics Color
    Red, Green, Blue (RGB)
  • Dot Size
  • Dot Pitch
    0.09mm W x 0.03mm H