  • RJR26FX500R
RJR26FX500R
advertisement
Manufacturer No:
RJR26FX500R
HK JDW NO:
103-RJR26FX500R
Package:
Datasheet:
RJR26FX500R
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 100ppm 50ohms 12 TURNS NOM.
Step5Bar-code shipping tag
RJR26FX500R
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    250mW
    RJR26
  • Military Standard
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Lead Length
    4.78mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    12
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    4320 deg
  • Height
    6.35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    WIRE
  • Weight
    425.242847mg
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.170 Face x 0.250 H 6.35mmx4.32mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
    3
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm