  • RJR26FX203RQ
RJR26FX203RQ
advertisement
Manufacturer No:
RJR26FX203RQ
HK JDW NO:
103-RJR26FX203RQ
Step5Bar-code shipping tag
RJR26FX203RQ
    Trimpot® RJ26/RJR26-Sealed
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.170 Face x 0.250 H 6.35mmx4.32mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    20kOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Depth
    4.32mm
  • Base Part Number
    RJR26
  • Military Standard
    MIL-PRF-39035
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    12
  • Length
    7.37mm