  • RJR24FW200R
RJR24FW200R
advertisement
Manufacturer No:
RJR24FW200R
HK JDW NO:
103-RJR24FW200R
Package:
Datasheet:
RJR24FW200R
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 100ppm 20ohms 25 TURNS NOM.
Step5Bar-code shipping tag
RJR24FW200R
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    WIRE
  • Weight
    708.738078mg
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.190 Face x 0.395 H 9.53mmx4.83mmx10.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Depth
    4.83mm
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    RJR24
  • Military Standard
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    6.4mm
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Size Code
    3819
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Height
    10.03mm