  • RHS7J2H471J2K1H01B
RHS7J2H471J2K1H01B
advertisement
Manufacturer No:
RHS7J2H471J2K1H01B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RHS7J2H471J2K1H01B
Package:
Radial
Description:
RHS 470pF 500V Ceramic Capacitor ±5% UNJ 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm -55°C~200°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 1772
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RHS7J2H471J2K1H01B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 5 months ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RHS
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    UNJ
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    470pF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm