  • RHE5G2A391J1A2A03B
RHE5G2A391J1A2A03B
advertisement
Manufacturer No:
RHE5G2A391J1A2A03B
HK JDW NO:
535-RHE5G2A391J1A2A03B
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
RH 390pF Ceramic Capacitor ±5% X8G 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 2163
Step5Bar-code shipping tag
RHE5G2A391J1A2A03B
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm
  • Length
    4mm
  • Width
    2.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Capacitance
    390pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm