  • RHC2512FT26K7
RHC2512FT26K7
advertisement
Manufacturer No:
RHC2512FT26K7
HK JDW NO:
762-RHC2512FT26K7
Datasheet:
RHC2512FT26K7
Description:
FIXED RESISTOR RHC Series, Thick Film, 26.7kOhm, 2W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RHC2512FT26K7
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    26.7kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    2W
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm