  • RH223C476MA3RA3
RH223C476MA3RA3
advertisement
Manufacturer No:
RH223C476MA3RA3
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-RH223C476MA3RA3
Package:
Stacked SMD, 4 J-Lead
Datasheet:
Description:
RH 47μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.300Lx0.213W 7.62mmx5.40mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Stacked) Surface Mount, MLCC Stacked SMD, 4 J-Lead
Step5Bar-code shipping tag
RH223C476MA3RA3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    PCB
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    Stacked SMD, 4 J-Lead
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    4
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    RH
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.213W 7.62mmx5.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (Stacked)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2821
  • Lead Style
    J-Lead
  • Height
    7.5mm
  • Length
    7.62mm
  • Thickness (Max)
    0.295 7.50mm