  • RH025300R0FC02
RH025300R0FC02
advertisement
Manufacturer No:
RH025300R0FC02
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RH025300R0FC02
Package:
Axial, Box
Datasheet:
RH025300R0FC02
Description:
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 25W
Step5Bar-code shipping tag
RH025300R0FC02
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    RH
  • Size / Dimension
    1.062Lx1.080W 26.97mmx27.43mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    300Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    25W
  • Voltage - Rated DC
    86.6V
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    27.43mm
  • Construction
    Rectangular
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    MIL-PRF-18546
  • Rated Power Dissipation (P)
    12.5W
  • Lead Length
    11.13mm
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Diameter
    13.97mm
  • Height
    13.87mm
  • Height Seated (Max)
    0.561 14.25mm