  • RGH1608-2C-P-823-B
RGH1608-2C-P-823-B
advertisement
Manufacturer No:
RGH1608-2C-P-823-B
HK JDW NO:
740-RGH1608-2C-P-823-B
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RGH Series, Thin Film, 82kOhm, 0.167W 1/6W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RGH1608-2C-P-823-B
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    82kOhm
  • Power (Watts)
    0.167W 1/6W
  • Max Power Dissipation
    167mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1667W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    100V
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm