  • RGH1608-2C-P-221-B
RGH1608-2C-P-221-B
advertisement
Manufacturer No:
RGH1608-2C-P-221-B
Manufacturer:
Susumu
HK JDW NO:
740-RGH1608-2C-P-221-B
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RGH Series, Thin Film, 220Ohm, 0.167W 1/6W, ±0.1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RGH1608-2C-P-221-B
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    RGH
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    220Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.167W 1/6W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    167mW
  • Technology
    METAL FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1667W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    100V
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm