  • RGC0805FTC90K9
RGC0805FTC90K9
advertisement
Manufacturer No:
RGC0805FTC90K9
HK JDW NO:
762-RGC0805FTC90K9
Datasheet:
RGC0805FTC90K9
Description:
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 90.9kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RGC0805FTC90K9
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    90.9kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm