  • RGC0603FTC82K0
RGC0603FTC82K0
advertisement
Manufacturer No:
RGC0603FTC82K0
HK JDW NO:
762-RGC0603FTC82K0
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RGC0603FTC82K0
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RGC Series, Thick Film, 82kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RGC0603FTC82K0
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    82kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm