  • RG3216N-2370-P-T1
RG3216N-2370-P-T1
advertisement
Manufacturer No:
RG3216N-2370-P-T1
HK JDW NO:
740-RG3216N-2370-P-T1
Datasheet:
RG3216N-2370-P-T1
Description:
FIXED RESISTOR RG Series, Thin Film, 237Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.02%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RG3216N-2370-P-T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL FILM
  • Construction
    Chip
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.02%
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    237Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    125mW