  • RG2012N-5621-B-T5
RG2012N-5621-B-T5
advertisement
Manufacturer No:
RG2012N-5621-B-T5
HK JDW NO:
740-RG2012N-5621-B-T5
Datasheet:
RG2012N-5621-B-T5
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 5.62kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RG2012N-5621-B-T5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    5.62kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%