  • RG1608V-7320-B-T1
RG1608V-7320-B-T1
advertisement
Manufacturer No:
RG1608V-7320-B-T1
HK JDW NO:
740-RG1608V-7320-B-T1
Datasheet:
RG1608V-7320-B-T1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 732Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RG1608V-7320-B-T1
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    ±5ppm/°C
  • Resistance
    732Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    ULTRA PRECISION
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm