  • RG1608P-4221-C-T5
RG1608P-4221-C-T5
advertisement
Manufacturer No:
RG1608P-4221-C-T5
HK JDW NO:
740-RG1608P-4221-C-T5
Datasheet:
RG1608P-4221-C-T5
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 4.22kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RG1608P-4221-C-T5
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.25%
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    4.22kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    ULTRA PRECISION
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Chip
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1667W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm