  • RG1608P-2321-B-T1
RG1608P-2321-B-T1
advertisement
Manufacturer No:
RG1608P-2321-B-T1
HK JDW NO:
740-RG1608P-2321-B-T1
Datasheet:
RG1608P-2321-B-T1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 2.32kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RG1608P-2321-B-T1
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    2.32kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    ULTRA PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Technology
    METAL FILM
  • Construction
    Chip
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm