  • RG1608N-244-W-T1
RG1608N-244-W-T1
advertisement
Manufacturer No:
RG1608N-244-W-T1
HK JDW NO:
740-RG1608N-244-W-T1
Datasheet:
RG1608N-244-W-T1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 240kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 1029
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RG1608N-244-W-T1
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.05%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
  • Part Status
    Active
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    240kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    ULTRA PRECISION
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Technology
    METAL FILM
  • Construction
    Chip
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm