  • RG1608N-1622-B-T5
RG1608N-1622-B-T5
advertisement
Manufacturer No:
RG1608N-1622-B-T5
HK JDW NO:
740-RG1608N-1622-B-T5
Datasheet:
RG1608N-1622-B-T5
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 16.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RG1608N-1622-B-T5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1667W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    16.2kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W