  • RG1005R-150-D
RG1005R-150-D
advertisement
Manufacturer No:
RG1005R-150-D
HK JDW NO:
740-RG1005R-150-D
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 15Ohm, 0.5%,
Step5Bar-code shipping tag
RG1005R-150-D
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    15Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Working Voltage
    75V
  • Size Code
    0402
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    350μm
  • Length
    1mm