  • RG1005N-7681-D-T10
RG1005N-7681-D-T10
advertisement
Manufacturer No:
RG1005N-7681-D-T10
HK JDW NO:
740-RG1005N-7681-D-T10
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 7.68kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RG1005N-7681-D-T10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    7.68kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    75V
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm