  • RG1005N-60R4-B-T5
RG1005N-60R4-B-T5
advertisement
Manufacturer No:
RG1005N-60R4-B-T5
HK JDW NO:
740-RG1005N-60R4-B-T5
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RG1005N-60R4-B-T5
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 60.4Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RG1005N-60R4-B-T5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    60.4Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    350μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm