  • RFNL20TJ6SGC9
RFNL20TJ6SGC9
advertisement
Manufacturer No:
RFNL20TJ6SGC9
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RFNL20TJ6SGC9
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 20A 150°C Max 10μA @ 600V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
Quantity:
In Stock : 658
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RFNL20TJ6SGC9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2 Full Pack
  • Supplier Device Package
    TO-220ACFP
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    20A