  • RFN20NS4SFHTL
RFN20NS4SFHTL
advertisement
Manufacturer No:
RFN20NS4SFHTL
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RFN20NS4SFHTL
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.55V @ 20A 150°C Max 10μA @ 430V Cut Tape (CT) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Quantity:
In Stock : 594
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RFN20NS4SFHTL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 430V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.55V @ 20A
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    430V
  • Reverse Recovery Time
    30ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    430V
  • Capacitance @ Vr, F
    268pF @ 0V 1MHz