  • RFD15P05
RFD15P05
advertisement
Manufacturer No:
RFD15P05
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-RFD15P05
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
RFD15P05
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tube 150mOhm @ 15A, 10V ±20V 1150pF @ 25V 150nC @ 20V 50V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Quantity:
In Stock : 10112
Step5Bar-code shipping tag
RFD15P05
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to RFD15P05 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    I-PAK
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    80W Tc
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    150mOhm @ 15A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1150pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    15A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    150nC @ 20V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    50V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V