  • RFCS04025000DBTT1
RFCS04025000DBTT1
advertisement
Manufacturer No:
RFCS04025000DBTT1
Manufacturer:
Vishay Electro-Films
HK JDW NO:
866-RFCS04025000DBTT1
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RFCS04025000DBTT1
Description:
Silicon Capacitors 0.5pF +/-0.1pF High Q, RF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RFCS04025000DBTT1
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    RFCS
  • Size / Dimension
    0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.5pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Voltage - Breakdown
    50V
  • Height
    0.016 0.41mm
  • Length
    1.016mm