  • RFB0807-183L
RFB0807-183L
advertisement
Manufacturer No:
RFB0807-183L
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-RFB0807-183L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RFB0807-183L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Series
    RFB
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    56Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag) - Matte Tin (Sn) - Copper (Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    Tray
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Lead Length
    4mm
  • Lead Spacing
    5mm
  • Lead Diameter
    0.6 mm
  • Inductance
    18 mH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    50mA
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    56Ohm
  • Rated Current-Max
    0.05A
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Inductance-Nom (L)
    18000 µH
  • RMS Current (Irms)
    100mA
  • Self Resonant Frequency
    0.5MHz