  • RER75F12R4RC02
RER75F12R4RC02
advertisement
Manufacturer No:
RER75F12R4RC02
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RER75F12R4RC02
Package:
Axial, Box
Datasheet:
RER75F12R4RC02
Description:
Res Wirewound 12.4 Ohm 1% 30W ±50ppm/C 0.01% Aluminum Housed AXL Flange Mount Card Pack
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RER75F12R4RC02
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    28g
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    Military, MIL-PRF-39009, RER75
  • Size / Dimension
    1.968Lx1.140W 49.99mmx28.96mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    12.4Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    RATED POWER USING HEAT SINK: 30W
  • HTS Code
  • Power Rating
    30W
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    28.96mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-PRF-39009
  • Rated Power Dissipation (P)
    10W
  • Working Voltage
    11.1355V
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    15.875mm
  • Height Seated (Max)
    0.625 15.87mm