  • REM1-3.305S
REM1-3.305S
advertisement
Manufacturer No:
REM1-3.305S
HK JDW NO:
655-REM1-3.305S
Package:
7-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
REM1-3.305S
Description:
DC DC CONVERTER 5V 1W
Step5Bar-code shipping tag
REM1-3.305S
  • Output Current
    200mA
  • Output Power
    1W
  • Max Output Voltage
    5V
  • Total Power Output-Max
    1W
  • Height
    10.2mm
  • Width
    6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    7-SIP Module, 4 Leads
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    2.6g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    MEDLINE REM1 (1W)
  • Size / Dimension
    0.77Lx0.24W x 0.40 H 19.6mmx6.0mmx10.2mm
  • Number of Terminations
    4
  • Applications
    Medical
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSMA-P4
  • Efficiency
    81%
  • Voltage - Isolation
    5.2kV
  • Voltage - Input (Max)
    3.63V
  • Output Voltage
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.97V
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    200mA