  • REG103GA-2.5/2K5
REG103GA-2.5/2K5
advertisement
Manufacturer No:
REG103GA-2.5/2K5
HK JDW NO:
699-REG103GA-2.5/2K5
Package:
SOT-223-6
Datasheet:
Description:
Enable Fixed PMIC 6 SOT-223-6
Quantity:
In Stock : 10632
Step5Bar-code shipping tag
REG103GA-2.5/2K5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-223-6
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Technology
    NMOS
  • Terminal Position
    DUAL
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Current - Supply (Max)
    1.3mA
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Input Voltage (Min)
    2.7V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    0.7mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.28V @ 500mA
  • PSRR
    65dB (120Hz)
  • Output Voltage1-Max
    2.55V
  • Output Voltage1-Min
    2.45V
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm