  • REG102GA-3.3
REG102GA-3.3
advertisement
Manufacturer No:
REG102GA-3.3
Manufacturer:
HK JDW NO:
815-REG102GA-3.3
Package:
SOT-223-6
Datasheet:
REG102GA-3.3
Description:
Enable Fixed PMIC REG102 6 Pin SOT-223-6
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
REG102GA-3.3
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    SOT-223-6
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    REG102
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    800μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    250mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    400μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.27V @ 250mA
  • PSRR
    65dB (120Hz)
  • Reference Voltage
    1.26V
  • Dropout Voltage
    150mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.15V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.3%
  • Min Current Limit
    340mA
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Input Bias Current
    400μA
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm
  • Thickness
    1.6mm