  • REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL
advertisement
Manufacturer No:
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL
HK JDW NO:
655-REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Step5Bar-code shipping tag
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 8 Leads
  • Weight
    16g
  • Operating Temperature
    -40°C~71°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ECONOLINE REC7.5 (7.5W)
  • Size / Dimension
    1.26Lx0.80W x 0.41 H 32.0mmx20.3mmx10.5mm
  • Feature
    Remote On/Off, SCP
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
    ITE (Commercial), Medical
  • Additional Feature
    SEATED HGT CALCULATED
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    8W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-MDMA-T9
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    78%
  • Voltage - Isolation
    1kV
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    1.8A
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    1.8A
  • Output Power
    7.5W
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Height
    10.5mm
  • Length
    32mm
  • Width
    20.3mm