  • REC5-2405SRWZ/H2/A
REC5-2405SRWZ/H2/A
advertisement
Manufacturer No:
REC5-2405SRWZ/H2/A
HK JDW NO:
655-REC5-2405SRWZ/H2/A
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Description:
DC DC CONVERTER 5V 5W
Step5Bar-code shipping tag
REC5-2405SRWZ/H2/A
  • Series
    ECONOLINE REC5 (5W)
  • Size / Dimension
    1.26Lx0.80W x 0.40 H 32.0mmx20.3mmx10.2mm
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    32mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P9
    Not Qualified
  • Approval Agency
    EN, IEC, UL
  • Efficiency
    82%
  • Voltage - Isolation
    2kV
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    1A
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    1A
  • Output Power
    5W
  • Max Output Voltage
    5V
  • Current - Output 1
    1A
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Max Output Power
    5W
  • Isolation
    Isolated
  • Nominal Output Voltage
    5V
  • Max Input Voltage (DC)
    36V
  • Min Input Voltage (DC)
    9V
  • Height
    10.2mm
  • Width
    20.3mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 8 Leads
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    13g
  • Operating Temperature
    -40°C~75°C