  • REA4R7M1JBK-0511
REA4R7M1JBK-0511
advertisement
Manufacturer No:
REA4R7M1JBK-0511
HK JDW NO:
3891-REA4R7M1JBK-0511
Description:
REA 4.7μF Capacitor 20% Bulk 45mA 2mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
REA4R7M1JBK-0511
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    REA
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    4.7μF
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Ripple Current
    45mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Length
    11mm